Netřesky jako léčivé rostliny

 

Netřesky jsou v oblibě jako nenáročné a přitom velice atraktivní zimuvzdorné skalničky, ale málo kdo už o nich ví, že jsou to také léčivé rostliny, které se dají využít ke zmírnění některých zdravotních problémů, nebo dokonce k jejich úplnému vyléčení, či odeznění  a to bez nějakých složitých příprav.

Téměř vždy se v této souvislosti uvádí Netřesk střešní Sempervivum tectorum. Hojivé účinky tekutiny obsažené v dužině jeho listů, se dají srovnávat s Aloe vera.

Netřesk střešní           Sempervivum tectorum         na jaře

Můžeme například s jeho pomocí zmírnit následky zánětu uší (i u dětí) tím, že rozmačkáme listy v menší skleničce, tekutinu přecedíme přes čajové sítko a kapeme ji třikrát denně do uší. Stejně tak můžeme do této šťávy namočit kousek vaty a vložit do ucha při nedoslýchavosti a při zvonění v uších.

Velice dobře se dá také použít oloupaný list jako obklad na postižené místo při popáleninách, bodnutí hmyzem, ale také při žahnutí kopřivou, nebo při běžném poranění. Je také možné list rozříznout a rozřezanou stranou potírat postižené místo, nebo na něj tekutinu vymačkat.

Pri bolestech zubů vlozíme jeden, nebo dva omyté listy netřesku a rozžvýkáme je. Vzniklou směs jazykem přisuneme na bolestivé místo a počkáme čtvrt hodiny. Pokud bolest nepřestane, celý postup zopakujeme ještě jednou. Jestli nemáme ještě vyzkoušeno, že netrpíme nějakou alergickou reakcí na netřeskovou šťávu, tak ji nepolykáme, ale pro jistotu vyplivujeme. Jenom pro úplnost dodávám, že ať procedura zabere či ne, je asi dobré v co nejkratší době vyhledat zubaře.

Velkou výhodou je také to, že můžeme listy dát zamrazit a vybírat si potřebné množství z mražáku buď na cesty, nebo v zimě. Účinné látky se totiž zmrazením nezničí.

Netřesk střešní           Sempervivum tectorum            v létě

Uvádí se, že i u nás volně rostoucí v přírodě Jovibarba hirta ssp. glabrescens a Jovibarba sobolifera mají podobné léčivé účinky. Pravděpodobně na tom jsou stejně i ostatní druhy těchto dvou rodů. Netřesk střešní má ale nepopiratelnou výhodu. Jeho listy patří k těm největším a rostliny samotné se dají lehce sehnat. Navíc je velice tolerantní k pěstitelským přehmatům a tím pádem se mu daří snad úplně všude.

 

 

Robert Machálek 21.7 2013

 

 

 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).