Péče o zimuvzdorné kaktusy

 

Vzhledem k tomu, že v naší nabídce můžete pomalu nacházet první druhy zimuvzdorných a mrazuvzdorných kaktusů a plánuji do budoucna jejich nabídku podstatně rozšířit, rozhodl jsem se na této stránce alespoň zhruba nastínit podmínky, za kterých by vám měly tyto vskutku u nás netradiční " skalničky " dělat radost, namísto každé jaro opakovaného zklamání nad mrtvými rostlinami.

 

Za prvé je třeba vědět, že je rozdíl mezi zimuvzdornými a mrazuvzdornými rostlinami. Ty mrazuvzdorné přežijí naši zimu jedině za předpokladu, že jsou v relativním suchu a pro kaktusy platí dokonce to, že musí být v naprostém suchu. Potom jsou některé druhy schopny odolávat i mrazům větším, než -30°C. Tyto mrazuvzdorné druhy se totiž nedokáží zbavit vody obsažené v rostlinných pletivech a ta je po zmrznutí doslova roztrhá. I když nedokáží naši zimu přečkat úplně bez naší pomoci, rozhodně se vyplatí nějaké si pořídit, protože jejich pěstování má oproti teplomilným druhům nesporné výhody a ještě navíc jich není rozhodně málo. Z předchozích řádků vyplývá, že rostliny nemůžeme nechat vystavené zimním rozmarům přírody a je potřeba jim zajistit suchý konec podzimu a celou následnou zimu a nástup jara naprosto bez přísunu vody. To lze zajistit buď tak, že je přemístíte pod nějaký přístřešek, nebo do nějakého nevytápěného zahradního stavení. Ti kdo se rozhodnou pěstovat tyto rostliny na balkoně panelového domu, mohou je tam nechat i přezimovat, ovšem za předpokladu, že se k rostlinám nedostane déšť díky bočnímu větru, nebo snad, že na ně z nějakého místa zatéká. A ti z vás kdo mají na zahradě studený skleník, mohou tyto rostliny na zimu umístit tam. Já osobně tam zimuji jak mrazuvzdorné, tak zimuvzdorné druhy s naprostým úspěchem. Přes léto můžeme mít kaktusy buďto zasenkované na zahradě ve skalce, nebo je pěstovat v různých nádobách nejlépe pod širým nebem. Velikou výhodou je jejich zimování prakticky bez jakýchkoliv finančních nákladů a to umožňuje vytvořit si časem i větší sbírku bez toho, aniž byste se museli starat, jestli budete mít peníze na náklady spojené s vytápěním prostoru určeného k jejich přezimování.

 

        Řízkovance z podzimu 2012 jsou po letošní zimě ve výborné kondici.

 

A jak je to teda s těmi zimuvzdornými kaktusy ? Tam je situace ještě daleko zajímavější. Za zimuvzdorné jsou považovány ty rostliny, které jsou schopné přečkat naši zimu se všemi jejími záludnostmi a tím je myšleno i střídavé mokro, jako jsou například studené zimní deště, při oblevě tolik časté zrovna u mně doma a potom za pár dní zase mráz přes -20°C a tak pořád dokola. Z toho tedy vyplývá, že kaktusy nazývané jako zimuvzdorné, můžete pěstovat celoročně venku. Je ale dobré vědět, že rostliny musí být vysazeny na dobře drenážovaném stanovišti, nejlépe zároveň i na vyvýšeném místě, abyste měli jistotu, že se za žádných okolností nebude váš kaktus vyskytovat v místě, kde se koncentruje stékající voda. Dále mu rozhodně můžete také prospět případným přiděláním nějaké stříšky, která zabrání zbytečnému přemokření, ale já nic takového pro své zimuvzdorné kaktusy nědělám a mám prakticky nulové ztráty a rostliny každoročně kvetou. Je ovšem potřeba podotknout, že tyto rostliny kultivuji celoročně ve venkovních podmínkách teprve třetí zimu.

 

Ještě bych chtěl dodat, že i zimuvzdorné kaktusy, které kultivuji v květináčích, ukládám na zimu do studeného skleníku. Mám tak jistotu, že kdybych o nějaký druh na skalce přeci jen přišel, můžu ho doplnit rostlinami, které přečkaly zimu právě tady. Uvádí se, že rostliny v květináčích je dobré i ve studeném skleníku uložit do bedýnek a květináče zahrnout například rašelinou, aby byly lépe chráněny kořeny rostlin, které pokud zmrznou, stanou se ohniskem hnilob a následné zkáze celé rostliny. Já je ale nechávám volně stát na policích a zatím se mi nestalo, že by nějaká rostlina zmrzla.

 

Takže doufám, že jsem přesvědčil i ty poslední z vás, které lákala ta možnost, mít na zahradě nějakého toho krasavce s trny, ale z nedostatku informací o možnostech pěstování těchto atraktivních rostlin v našich zeměpisných šířkách jste jejich pořízení odkládaly až do doby, kdy budete vědět jak si je udržet na zahradě, či dokonce až zjistíte, jestli je něco takového vůbec u nás možné. A ať už si je pořídíte u nás, nebo kdekoli jinde, přeji vám, ať rostou a kvetou na vaší skalce zrovna tak jak na té mé.

 

21.2.2013 Robert Machálek

 

 

 

 


 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).