Přezimování netřesků

 

 

 

 

Netřesky se dají charakterizovat jako zimuvzdorné tučnolisté rostliny, patřící do čeledi tlusticovitých ( Crassulaceae ).

 

Již úvodní věta hodně napovídá o tom, že přezimování těchto rostlin u nás, by nemělo českým pěstitelům činit nějaké vážnější problémy a skutečně při dodržení základních požadavků na pěstování těchto rostlin, je jejich přezimování v našich podmínkách celkem jednoduché. Je třeba hned pro začátek zmínit skutečnost, že přespřílišná starostlivost a péče většinou rostlinám ublíží více, než kdybychom je ponechaly na jejich stanovišti rozmarům zimního počasí.

 

 

Obecně se dá říct, že kromě druhu  Sempervivum atlanticum pocházejícího z pohoří Atlas v Maroku, který nemusí vždy naši zimu spolehlivě přečkat, jsou všechny ostatní druhy a jejich hybridy plně zimuvzdorné a to platí bez výhrady i pro rod  Jovibarba, který je pravým netřeskům velice blízce příbuzný a do kterého patří i naši jediní dva zástupci netřesků, kterými jsou Jovibarba sobolifera rostoucí v Čechách a  Jovibarba hirta subsp. glabrescens  vyskytující se na jižní Moravě. Naprostá většina druhů těchto rostlin, totiž roste na svých přírodních stanovištích ve vyšších nadmořských výškách a tam jsou v zimě vystaveny velice tvrdým podmínkám. Na východě oblasti jejich rozšíření, nejsou výjimkou ani holomrazy kolem  – 40 °C. Výjimkou v rodu Sempervivum je pouze na Slovensku rostoucí netřesk Sempervivum marmoreum var. blandum, který se vyskytuje v nadmořské výšce jen kolem 150 m n. m. a některé druhy rodu Jovibarba ( Ty rostou často i v nadmořských výškách přibližně 200 m n. m. ). Nachází se ovšem v oblastech, kde se přírodní podmínky velice podobají těm našim, a proto u nás nevymrzají. Nezanedbatelnou zásluhu na jejich odolnosti vůči mrazu má pravděpodobně také jejich genetická výbava, kterou si uchovaly ještě z doby ledové. Díky tomu na stejném stanovišti najdeme vedle netřesků i rostliny, které zahubí mráz jen -8°C. Takové příklady se dají nalézt například v Bulharsku, nebo v zemích bývalé Jugoslávie. V každém případě  se umístění na zahradě nevyplatí podceňovat a je dobré vědět, že volba správného stanoviště a složení půdy je mnohdy rozhodující faktor o přežití rostliny v kritické situaci, do které se může dostat hlavně během mírné zimy se studenými dešti. Netřesky proto sázíme do dobře propustného substrátu s vyšším podílem písku. Vhodné je umístnění rostlin mezi kameny ve skalce a pokud je to možné, vyplatí se prosypat povrch substrátu jemnou kamennou drtí o velikosti kamínků 4 až 10 mm. Netřesky totiž nemají rády obnažené krčky růžic delší dobu volně položené na vlhké zemi. No a pokud jim vyberete dobře osluněné stanoviště a ještě navíc ve svažitém terénu, určitě je najdete každé jaro na svém místě, rozzářené svým atraktivním zimním zbarvením.

 

Málem bych zapomněl na to nejdůležitější. Netřesky na zimu nezakrýváme ani geotextilií,  ani chvojím, senem či dokonce snad igelitem, nebo něčím podobným. Rostlinám to nijak nepomůže, ale naopak dost často ublíží. Jsou to sukulenty a ty potřebují čerstvý vzduch a světlo.

 

Takže nezbývá než popřát hodně radosti s pěstováním těchto klenotů pohoří Evropy a přilehlé části Asie a zase někdy příště u jiného tématu.

 

 

31.01.2012   Robert Machálek

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).